Logo
Po-Pá: 8:30 - 11:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Chcete být v obraze?

Dozvědět se více jako první o novinkách ve světě dětí, nebo zjistit kdy máme slevové akce?

Koukejte a sdílejte
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Produkty
  4. Postele pro děti - na co dbát při jejich výběru 
17.05.2023
Produkty

Postele pro děti - na co dbát při jejich výběru 

Dětské postele jsou jedním z nejdůležitějších kusů nábytku pro děti. V první řadě by měly být pohodlné, zajistit zdravý spánek a dobrý odpočinek. Dětské postele by však měly být také pevné, odolné a bezpečné a také funkční. V prodeji je široká škála dětských postýlek, včetně multifunkčních, patrových a dokonce i Montessori modelů. Vyplatí se proto vědět, co výrobci nabízejí a jak vybrat perfektní dětskou postel.

 

DĚTSKÁ POSTÝLKA – PROČ JE DOBRÁ VOLBA TAK DŮLEŽITÁ?

Dětská postýlka je jedním z nejdůležitějších kusů nábytku v dětském pokoji. Od toho se totiž odvíjí kvalita spánku a to má zásadní vliv na vývoj celého organismu a zdraví dítěte. Za zmínku stojí, že každá postýlka pro děti se skládá ze tří základních prvků – rámu, roštu a matrace.

Matrace a rám jsou zodpovědné za pohodlí a správné umístění těla. Oba prvky by měly být vybírány s pozorností as ohledem na individuální vlastnosti dítěte - jeho váhu a stavbu těla. Jen tak vám umožní udržet správné držení těla při spánku.

Správná poloha těla dítěte během spánku má velký význam pro jeho zdraví. Dětství je přece obdobím dynamického rozvoje pohybového aparátu. Špatně vybraná dětská postýlka může vést k rozvoji a upevnění negativních pohybových návyků, různému vykřivení páteře a mnoha dalším problémům. Důsledkem jsou nejen chronické bolesti, ale i mnohem závažnější poruchy – záněty či nevratné degenerace.

Proto se při výběru dětské postýlky pro dítě nevyplatí dělat kompromisy. Měli byste se zaměřit na špičkové výrobky z pevných a bezpečných materiálů – například dřevěné postýlky. Nelze však zapomenout na vysokou funkčnost a vynikající estetiku nábytku.

 

MULTIFUNKČNÍ LŮŽKO - CO JINÉHO NEŽ FUNKCE SPÁNKU?

Dětská postýlka je především místo na spaní. Nic však nebrání tomu, aby měl v batolecím pokoji i doplňkové funkce.

Multifunkční postýlky pro děti mohou být vybaveny různými úložnými systémy - např. šuplíky nebo komody. Je ideálním řešením nejen do malých prostor. Efektivní využití prostoru a ergonomie se počítají v každém dětském pokoji.

Za multifunkční postele lze považovat i ty s originálním designem. Postele teepee a postele na chatu nejen zajímavě vypadají a obohacují design interiéru. Umožňují také uspořádat atraktivní hřiště pro děti. Stále častěji se jim říká Montessori lůžka, protože – správně vybavená – podporují vývoj dítěte v souladu s touto didaktickou metodou.

 

POSTELE PRO DĚTI SE ZÁSUVKOU

Klasická multifunkční postel je spojena především s dalším prostorem pro lůžkoviny, oblečení, hračky atd. Dětské postele se šuplíkem nebo truhlou jsou skutečně velmi oblíbené, protože jsou velmi praktické.

Takové multifunkční postýlky pro děti kombinují možnost spaní a uložení. Mohou být vybaveny truhlou, ke které se dostanete zvednutím rámu s matrací. Mnohem pohodlnější jsou ale postýlky se šuplíkem, který se vysouvá zpod matrace.

Velkou vymožeností je samozřejmě postýlka se šuplíkem. Díky kontejneru je lůžkoviny batolete vždy po ruce. To je zvláště důležité v případě malých dětí, které mají nehody s pomočováním. Hledat výměnu lůžkovin uprostřed noci není nic příjemného a dětská postýlka se šuplíkem tento problém skvěle řeší.

 

DĚTSKÉ POSTELE MONTESSORI

Montessori postele pro děti jsou stále oblíbenější. Název pochází z didaktického systému vyvinutého italskou lékařkou Marií Montessori. Tento systém klade velký důraz na vývojové prostředí dítěte, včetně jeho fyzického prostředí. Předpokládá se, že toto prostředí má podporovat rozvoj, a tím podněcovat představivost, podněcovat k akci, vychovávat, podněcovat k experimentování, vzbuzovat zájem a emoce.

Montessori postýlka pro dítě je tedy kus nábytku, který není jen místem na spaní. Má to nějak podporovat rozvoj, zábavu a poznávání světa. Jedná se tedy o multifunkční postele, které umožňují nejen zdravý odpočinek, ale i rozvoj zábavy.

Příkladem mohou být dětské postele, domečky a týpí. Díky svým originálním tvarům provokují děti k aktivaci fantazie a hře. Umožňují také instalaci dalšího příslušenství.

 

POSTEL VE TVARU DOMEČKU

Postýlky ve tvaru domečku ci typi jsou jedním z nejoblíbenějších modelů Montessori postelí. Jednoduchá, ale charakteristická stavba klasického domu se sedlovou střechou se stává ideálním „základnou“ pro mnoho her.

Každý rodič moc dobře ví, že stavění pevností a úkrytů z lůžkovin, přikrývek a polštářů je jednou z nejlepších zábav pro děti. Dětská postýlka tyto úkoly značně usnadní. Stačí na konstrukci něco pripevnit a základ je hotový. Důležité je, že typ úkrytu závisí pouze na fantazii dítěte. Postýlka do domu tedy může být byt, kancelář, hasičská zbrojnice, zámek pro princeznu nebo jakákoli jiná stavba, kterou si dítě dokáže představit. Právě v této svobodě spočívá síla Montessori postele.

Je také důležité, aby postel pro miminko umožňovala namontovat příslušenství nad matraci. Horní příčka, která tvoří hřeben střechy, se skvěle hodí jako místo pro zavěšení různých předmětů. Může to být estetické osvětlení, hračky nebo atraktivní dekorace.

 

POSTÝLKA VE TVARU TEEPEE

Neméně zajímavou volbou je týpí postel, kterou lze považovat i za Montessori postel. Funkčnost je stejná jako v případě domků – z týpí postele se stává i místo na hraní.

Samotná forma je ale o něco jednodušší a „lehčí“. Díky tomu multifunkční postel teepee skvěle zapadne i do malých dětských pokojíčků. I zde stačí deka nebo přehoz, aby se místo spánku změnilo v unikátní skrýš nejen pro hraní si na indiány nebo kempování. Tyto dětské postýlky navíc disponují i ​​horní hrazdou, která umožňuje instalaci dalších prvků - osvětlení, dekorace, hračky atd.

Multifunkční postel teepee a postel house nejsou samozřejmě pouze kombinací funkcí spánku a hraní. Stejně jako klasické postele mohou být i tyto modely vybaveny zásuvkami a úložnými kontejnery. Jedná se tedy o praktický, pohodlný nábytek a zároveň podporující vývoj – ideální Montessori postele.

 

POHODLNÝ SPÁNEK PRO DVA NEBO DOKONCE TŘI

Vybrat postýlku pro dítě není jednoduchá záležitost a při větším počtu dětí se to ještě zkomplikuje. Každému z nich je potřeba zajistit pohodlné a zdravé místo na spaní, ale nábytek se také musí někam vejít.

Na pomoc přicházejí vícemístné postýlky pro dvě nebo dokonce tři osoby. Jsou to především známé (a miminky milované) patrové postele, ale také inovativní a mimořádně praktické vícelůžkové postele s funkcí spánku.


DĚTSKÉ DVOULŮŽKY

Patrové postele jsou ideální pro sourozence žijící v jedné místnosti. Zejména v malých prostorách, kde není místo pro dvě samostatná lůžka. Taková palanda pro děti se tedy používá pro úsporu místa. Proto by se mělo jednat o kompaktní nábytek, který umožňuje efektivní využití prostoru.

Patrová postel pro děti musí samozřejmě zajistit pohodlný a zdravý spánek pro dva. Obě děti musí mít stejný komfort a není prostor pro kompromisy – jde přece o pohodlí a zdraví těch nejmenších.
Palandy pro děti by proto měly nabízet dvě plnohodnotná místa na spaní, na která lze nainstalovat vhodné matrace přizpůsobené konstrukci a váze dětí.

DVOJPATROVÁ LŮŽKA

Klasické dvoulůžkové postýlky jsou samozřejmě patrové modely. První matrace je umístěna v tradiční výšce, ale nad ní ve správné vzdálenosti je druhá. Do prvního patra se vstupuje po žebříku, což znamená, že takové palandy jsou vhodné pro děti s určitou zdatností (tedy od určitého věku). Je nutné být schopen samostatně vylézt na horní úroveň a jít dolů.

Patrová postel pro děti musí být samozřejmě bezpečná. Horní úroveň by proto měla být zajištěna zábranou proti pádu. Žebřík musí být pevný, s příčkami rozmístěnými přiměřeně pro malé nohy. Měla by také poskytovat pevný úchop pro dětské ruce.

Zdá se, že patrová postel pro děti je skvělou volbou do malých prostor, protože na podlaze zabere jen tolik místa jako běžný, jediný kus nábytku. Vzhledem ke značné výšce jsou však takové modely poměrně masivní a v malých místnostech mohou být trochu ohromující. Lepší volbou proto může být manželská postel se zásuvkou na spaní.


POSTEL SE ZÁSUVKOU NA SPÁNÍ

Jistou novinkou na trhu dětských postelí jsou modely se zásuvkou s funkcí spaní. Složený kus nábytku tohoto typu vypadá jako klasické jednolůžko. Pod první matrací je však výsuvný šuplík s druhým plnohodnotným místem na spaní.

Postel se zásuvkou na spaní je tedy ideálním řešením pro sourozence, ale nejenom. Skvěle poslouží i jako nouzové místo na spaní pro hosty nebo pro rodiče, kteří chtějí podpořit batole v těžké noci nebo třeba při nemoci.

Je důležité, aby druhé místo spánku bylo stejně pohodlné jako to první. V zásuvce je matrace v plné velikosti na rámu. Takové postele jsou nízké a nezahlcují místnost jako patrové postele. S bojem o privilegované, horní místo také není problém, protože v případě postýlky se zásuvkou na spaní jsou obě místa v podstatě rovnocenná a stejně atraktivní.

TROJLŮŽKA

Ve větších rodinách patrová postel nemusí stačit. Naštěstí technologie zásuvek s funkcí spaní umožňuje postavit dětem velmi praktické a atraktivní trojlůžka.

Máme zde dva základní typy konstrukce - patrovou postel pro děti s šuplíkem na spaní nebo vícemístnou postel se dvěma šuplíky.

Patrová postel pro tři osoby pro děti nemusí být nutně modelem se třemi úrovněmi (takový nábytek existuje, ale není příliš praktický). Mnohem lépe funguje dvoupatrová postýlka s přídavným spacím šuplíkem.

Takové modely si vybírají nejen rodiče se třemi dětmi. Jak jsme již zmínili, další místo na spaní funguje perfektně, například když hosté zůstávají přes noc. Složenou patrovou postel pro tři osoby tedy mohou využívat dvě děti každý den a třetí místo na spaní lze využít příležitostně.
Postýlky pro tři osoby však nejsou pouze patrové modely. Můžete použít dvě zásuvky s funkcí spaní. Zpod první zásuvky se vysouvá druhá zásuvka, rovněž s matrací v plné velikosti. Vzniknou tak tři pohodlné spací sekce.


Stojí za zmínku, že zatímco taková trojlůžka zaberou ve složeném stavu málo místa, jejich rozložení vyžaduje hodně místa.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Chcete zůstat v obraze a získávat výhody?
Petra Mendlíková, 2016-2023
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz